1888-Το πρώτο πρωτάθλημα στην Αγγλία

Η Πρέστον, η πρώτη πρωταθλήτρια στην Αγγλία και σε όλο τον κόσμο!

Λένε πως τα σημαντικά πράγματα γίνονται τυχαία. Έτσι η ιδέα για την διεξαγωγή ενός πρωταθλήματος στο ποδόσφαιρο μάλλον τυχαία ήρθε. Βρισκόμαστε στ α 1888. Διευθυντής στην Άστον Βίλα είναι ένας έξυπνος επιχειρηματίας που κι αυτός τυχαία βρέθηκε εκεί. Το όνομά του Γουίλιαμ ΜακΓκρέγκορ (William McGregor). Το όνειρό του ήταν να φτιάξει μια αξιόμαχη ομάδα. Μόνο που εκτός από τους αγώνες του Κυπέλλου (είχε αρχίσει το 1871) μπορούσε να δείξει την αξία της μόνο σε φιλικά. Όσο πιο καλή γινόταν η Αστον Βίλα τόσο οι αντίπαλοί της την απέφευγαν.

Κάποια στιγμή λοιπόν ζήτησε να βρεθεί ένας τρόπος να δίνουν οι ομάδες έναν εξασφαλισμένο αριθμό αγώνα κάθε σεζόν για να μπορούν να έχουν έσοδο και το βασικότερο ένα λόγο ύπαρξης.

Ο  Γουίλιαμ ΜακΓκρέγκορ, ο άνθρωπος που εμπνεύστηκε τη δημιουργία του πρώτου ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος
Ο Γουίλιαμ ΜακΓκρέγκορ, ο άνθρωπος που εμπνεύστηκε τη δημιουργία του πρώτου ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος

Όλα τα άλλα πήραν το δρόμο του. Έξι μήνες και έξι εβδομάδες αργότερα γινόταν η σέντρα στο πρώτο πρωτάθλημα στον κόσμο στο ποδόσφαιρο. Στην Αγγλία. Ήταν τόση η θέρμη των παραγόντων που στο μόνο που διαφώνησαν ήταν το σύστημα της βαθμολογίας. Αρχικά υποστηρίχτηκε να κερδίζει το πρωτάθλημα η ομάδα με τις περισσότερες νίκες. Στη συνέχεια αποφασίστηκε να ισχύσει το 2-1-0.

Στις 8 Σεπτεμβρίου 1888 έγιναν οι πέντε από τους έξι αγώνες της 1ης αγωνιστικής. Είναι τα πρώτα ματς του πρώτου πρωταθλήματος στον κόσμο:

Γουλβς – Αστον Βίλα 1-1

Πρέστον – Μπάρνλι 5-2

Μπόλτον – Ντέρμπι 3-6

Έβερτον – Ακρινγκτον 2-1

Στόουκ – Γουέστ Μπρόμγουϊτς Άλμπιον 0-2

·         Το πρώτο γκολ το σημείωσε ο αμυντικός της Άστον Βίλα, Γκέρσομ Κοξ στο 30ο λεπτό. Δεν το χάρηκε όμως ιδιαίτερα. Στο β΄ημίχρονο σκόραρε σε βάρος της ομάδας του και με δύο δικά του γκολ διαμορφώθηκε το 1-1

·         Ουσιαστικά το πρώτο γκολ ανήκει στον Φρεντ Ντέβενχαρστ ο οποίος το σημείωσε στο 2ο λεπτό του αγώνα Πρέστον – Μπάρνλι 5-2 για λογαριασμό των γηπεδούχων. Μόνο που το πρώτο ματς είχε αρχίσει στις τρεις το μεσημέρι και το δεύτερο τρία τέταρτα αργότερα.

·         Η Πρέστον στο τέλος της σεζόν κατέκτησε και το Κύπελλο Αγγλίας και πέτυχε να κάνει το νταμπλ και μάλιστα αήττητη στο πρωτάθλημα.

1ος σκόρερ: Τζον Γκόνταλ (Πρέστον) 21

Μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη: Αστον Βίλα – Νοτς Κάουντι 9-1 (29 Σεπτεμβρίου 1888)

Μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα: Νότς Κάουντι – Πρέστον 0-7 (3 Νοεμβρίου 1888)